Vizualinės informacijos, kaip papildomos realybės pateikimas ir naudojimas išmaniųjų akinių ir išmaniųjų kontaktinių lęšių pagrindu

Ieva C. Oržekauskaitė, Gytis L. Oržekauskas

Vertinant žmonijos sąmoningo veikimo laikotarpį ir jos vystymosi istorinę eigą, vizualinės informacijos pateikimas žmonėms ir jos perėmimas akimis fiksuotoje formoje, praėjo kelis etapus. Visų pirma buvo piešiniai, atliekami įvairia technika ant sienų urvuose ir kitose vietose, palikti pirmykščių žmonių, vėliau pereinant prie detalizuotų informacinių reljefinių piešinių ir reljefinio rašto, kas buvo aktyviai naudojama visų pirma, įvairiuose kultiniuose pastatuose. Tai šumerų, graikų, egiptiečių, actekų, inkų ir kitų  civilizacijų laikotarpiai. Vėliau informacija buvo pateikiama ir pirmųjų raštų formoje,  jo pagrindu informaciją rankiniu būdu fiksuojant ant molinių lentelių, akmens,  medžio, metalo,  odos ir popieriaus. Reikšmingą įtaką masiškai žmonėms perduodant vizualinę informaciją, papildomai atkartojančią  realybę,  turėjo piešiniai ant įvairios paskirties indų,  freskos, piešiamos ant įvairių  pastatų sienų ir įvairios mozaikos, puošiančios pastatų grindis, lubas bei sienas, o taip pat ir erdvinės skulptūros.  Atsiradus popieriaus gamybai, informacijos fiksavimas, tuo pačiu ir jos perdavimas žmonėms, ją priimant akimis,  įgavo naują kryptį. Pradėtas naudoti knygų formatas. Vertinant tai, kad ilgą laiką knygos buvo rašomos rankiniu būdu, jų paplitimas ir naudojimas, tuo pačiu ir jose pateiktos informacijos perteikimas bei perėmimas, visgi buvo ribotas. Ši situacija kardinaliai pradėjo keistis XV amž. antroje pusėje. Tam poveikį padarė  išradėjo Johano Gutenbergo (Johann Gutenberg, apie 1398 – 1468 m.) sukurta mechaninio spausdinimo mašina, iš esmės pakeitusi ranka rašomų knygų rašymą ir dauginimą.  Sekantis kokybinis šuolis vizualinės informacijos, kuri buvo fiksuojama ir priimama akimis,  pateikime, perdavime ir naudojime atsirado atėjus foto ir kino  technologijų erai. Dar vienas  etapas – tai elektronikos ir informacinių (skaitmeninių) technologijų sukūrimas, kurias pradžioje išreiškė televizoriai, o vėliau ir kompiuterinė technika monitorių bei planšečių formoje, išmaniųjų telefonų pagrindu. Pradėjus naudoti šiuos techninius – technologinius sprendimus,  vizualinės informacijos  pateikimas, perdavimas, priėmimas ir vartojimas,  naudojant regėjimo funkciją,  tapo masiniu reiškiniu, leidęs vizualinę informaciją pateikti, gauti ir naudoti daugeliui žmonių, net neturint tiesioginio kontakto su pirminiais informacijos šaltiniais. Aišku, visų pirma tai vyko tose šalyse, kuriose buvo aktyviai plėtojama elektroninių technologijų pagrindu veikianti technika ir jos pagrindu  vykdomas vizualinės informacijos perdavimas,  pateikimas ir naudojimas.

Kaip rodo esama situacija, technologijos, susijusios su operatyviu vizualinės  informacijos perdavimu bei naudojimu žmogaus akių pagrindu ir toliau vystosi septynmyliais žingsniais ypač pastaruoju metu.  Ir tam išskirtinį postūmį daro tai, kad dabartiniu metu žmonių veikla jau neatsiejama nuo operatyvaus informacijos gavimo ir jos naudojimo čia ir dabar. Tai patvirtina ir  naujausi techniniai – technologiniai sprendimai, kurių pagrindu vizualinės informacijos pateikimas žmogui per akis ir jos tiesioginis naudojimas jau vykdomas, esant labai artimam ir  net tiesioginiam ryšiui  bei kontaktui su akimis realiame laike. Ši kryptis įvardijama kaip tiesioginis ir operatyvus papildomos realybės pateikimas, o atskirais atvejais, naudojant papildomus techninius sprendimus, ir virtualios realybės pateikimas. Tai vykdoma išmaniųjų akinių pagrindu, o dabartiniu metu jau pereinant ir į išmaniųjų  lęšių  lygį.  Išmanieji akiniai neretai įvardijami kaip kompiuterizuoti akiniai, leidžiantys operatyviai ir kokybiškai sujungti realų ir skaitmeninį pasaulį, sudarant greitas galimybes žmonėms gauti ir naudoti  tikslinę informaciją įvairiose jų gyvenimo ir veiklos srityse. Teigiama, kad jau  2006 metais Apple  patentavo sprendimą, įteisinantį jos sukurtus išmaniuosius akinius,  turinčius informacijos pateikimo displėjų.  O jau 2013  metų duomenų pagrindu, kuriuos paskelbė kompanijos  APX Labs (šiuo metu pakeitusi  pavadinimą į Upskill)  įkūrėjas ir gen. direktorius Brian Ballard, buvo teigiama, kad jau tame laikotarpyje išmaniųjų akinių projektus pasaulyje  vystė 25 – 30 įmonių, nors tas vystymas buvo banguotas. Tačiau, nepaisant to, kad dalis kompanijų atsisakė  šio projekto, visgi ši kryptis yra vystoma ir toliau. Net Google, kuri buvo viena iš pirmųjų kompanijų pradėjusių išmaniųjų akinių projektą ir savo laiku jo atsisakiusi, tačiau  2017 metais  patentavo naujas  išmaniųjų akinių konstrukcijas ir techninius sprendimus.

Būtina pažymėti, kad išmanūs akiniai gali būti be  stiklų, naudojant tik akinių rėmelius, prie jų montuojant optinį mini displėjų prieš vieną iš akių. Taip pat šie akiniai gali būti ir su stiklais,  prieš vieną iš kurių yra tvirtinamas mini displėjus.  Displėjus, kaip mini ekranas gali būti tiesiogiai montuojamas ir ant stiklo, kuris, kol neįjungtas  displėjus, yra pilnai permatomas. Pastaruoju metu ši displėjaus konstrukcija yra vyraujanti.  Tai lemia todėl, kad displėjai montuojami tiesiogiai ant stiklo  yra labiau informatyvūs, vertinant jų dydį, tuo pačiu turi ir geresnes galimybes pateikti daugiau informacijos,  lyginant su mini displėjais, montuojamai priešais stiklą arba vietoj stiklo. Be to,  mini  displėjai tam tikra prasme riboja ir bendrojo regėjimo galimybes net jų nenaudojant. Išmaniųjų akinių stiklai gali būti  be dioptrijų ir su dioptrijomis,  turintys regėjimo gerinimo paskirtį.  Be displėjaus išmaniuose akiniuose gali būti naudojamos ir yra naudojamos mobilios kameros – viena arba net ir dvi.

Išmanūs akiniai be stiklų su mini displėjumi ir kamera

Išmanūs akiniai su stiklais, mini displėjumi priešais stiklą  ir kamera

Išmanūs akiniai su displėjumi tiesiogiai esančiu ant  stiklo

Išmaniųjų akinių srityje šiuo metu aktyviai dirba daug kompanijų, tokios kaip Google, Apple, Samsung, Facebook su  Ray-Ban prekės ženklu, Xiaomi, Leiniao, Izraelio kompanija Everysight, o taip pat Amazon, Snapchat, Android įkūrėjo firma Essential, Sony ir kitos kompanijos, naudodamos įvarius techninius – technologinius ir konstrukcinius sprendimus.  Analizė rodo, kad dar reikiami neišsprendus išmaniųjų akinių  kai kurių jų veikimo bei naudojimo galimybių ir problemų, jie visgi buvo  pradėti aktyviai reklamuoti. Tai patvirtina  2012 -13 metais platinami vaizdai su žymiu aktoriumi Gary Oldman, remiantis žinomu 2011 metų Holivudo filmu „Bastūnas, Siuvėjas, Kareivis, Šnipas“ (Tinker, Tailor, Soldier, Spy). Reklamuojamuose vaizduose Gary Oldman pateikiamas su išmaniaisiais akiniais, nors realiai pačiame filme tokio epizodo nėra. Matomai ši išmaniųjų akinių reklama su Gary Oldman panaudota sąmoningai, vertinant pačio filmo siužetą, susijusį su  jo herojaus paslaptinga veikla.

Išmaniųjų akinių reklama su aktoriumi Gary Oldman

Išmanieji akiniai gali veikti kaip pilnai autonominiai įrenginiai, o taip pat sinchronizuotai su mobiliaisiais telefonais, kas padidina išmaniųjų akinių funkcionalumą. Kokį konkretų sprendimą taikyti, sprendžia išmaniųjų akinių kūrėjai ir gamintojai.  Nors dauguma išmaniųjų akinių turi viena kamerą, tačiau Ray-Ban Stories išmanūs akinai turi net dvi kameras su specialiais jų valdymo jungikliais akinių rėmelyje.

 Ray-Ban Stories išmanūs akinai su  dviem kameromis ir displėjumi ant stiklo

Išmaniųjų akinių Xiaomi Smart Glasses  veikimas pagristas pilnai autonominiame rėžime, tiesiogiai naudojant  Wi-Fi ir Bluetooth,  be kitų įrenginių pajungimo. Nepaisant tokio autonomiškumo, teigiama, kad šie išmanieji akinai sveria tik 51 gramą.

Visumoje išmaniųjų akinių techniniai sprendimai ir funkcijos, be pačių akinių rėmų ir stiklų, apima – displėjų, mikroprocesorių, belaidį Bluetooth ir Wi-Fi ryšį, atminties čipus,  kamerą ir įvairius daviklius, fiksuojančius išorinės aplinkos  parametrus, o taip pat ir funkcijų valdymo jungiklius.  Taip pat gali būti  GPS funkcija, žemėlapio ir realių koordinačių  pateikimas, judėjimo greičio, net ir žmogaus fiziologinių parametrų fiksavimas bei pateikimas tiesiogiai displėjuje.  Vienas iš esamų išmaniuose akiniuose funkcijų valdymo sprendimas yra pagrįstas liečiant pirštu valdymo jungiklius, esančius ant akinių rėmelio. Tokį sprendimą detaliai  demonstravo Kinijos įmonė Leiniao  parodoje Consumer Electronics Show 2022,  Las Vegase Nevadoje, pristatydama savo išmaniuosius akinius  Leiniao Air.

Išmaniųjų akinių funkcijos valdomos pirštu per kontaktą su rėmelyje esančiais valdymo jungikliais

Išmaniųjų akinių funkcijų valdymas pirštu, liečiant valdymo jungiklius

Fotografavimo funkcijos įjungimas

Išmaniųjų akinių galimos funkcijos  pateikiamos displėjuje, esančiame ant akinių stiklo

Konkrečios funkcijos išraiška displėjuje, esančiame ant akinių stiklo

Detalizuota konkrečios funkcijos informacija matoma displėjuje, esančiame ant akinių stiklo

Tačiau papildomos realybės pateikimas išmaniųjų akinių formoje nesustojo. Ieškomos naujos galimybės  toliau tobulinti tiesioginį papildomos realybės  perdavimą artimo kontakto su akimis pagrindu. Nauja kryptis, tai  išmanieji  lęšiai, kuriuose yra įmontuoti ir informacijos pateikimo mikro displėjai.  Išmanieji lęšiai sąlyginai nauja technologinė kryptis apie kurią kompanijos,  dirbančios šioje srityje, daug informacijos neteikia ir savo detalių planų apie pasiektus rezultatus bei konkrečius techninius – technologinius sprendimus, kol kas neatskleidžia. Tačiau naujų sprendimų  aktyvumą toje srityje patvirtina ženklus išmaniųjų lęšių patentavimas.  To pagrindu  teigiama, kad išmaniųjų lęšių  kryptis, visgi yra išskirtinai perspektyvi ir intensyviai bus vystoma toliau. Ekspertai iš Research and Markets  teigia, kad 2028 metais išmaniųjų lęšių rinka gali išaugti net iki 10 kartų. Ir tam įtaka daro vis didėjantis operatyvios informacijos pateikimo ir naudojimo poreikis, vis labiau jungiant į vieną visumą realų ir skaitmeninį žmonių pasaulį. Teigiama, kad išmaniųjų lęšių kūrimo srityje dirba labai daug žinomų kompanijų, tokios kaip – Alcon, Google LLC (Alphabet, Inc.), Innovega Inc., InWith Corporation, Johnson and Johnson, Mediprint Ophthalmics, Mojo Vision, Ocumedic, Inc., Samsung Electronics Co., Ltd., Sensimed AG, Sony Corporation ir kt. kompanijos.

Išmanusis lęšis

Išmanusis lęšis uždėtas ant akies

Informuojama, kad Samsung jau sukūrė išmaniuosius lęšius su juose tiesiogiai įmontuota kamera, kuri leidžia fiksuoti ir pateikti informaciją judėjimo metu, autonomiškai fokusuojant matomus objektus įvairiais regėjimo kampais ir atstumais. Be to, tokie lęšiai gali turėti ir specialias įmontuotas antenas, leidžiančias tiesiogiai fiksuojamą informaciją perduoti į išorės įrenginius. Kompanija Mojo Vision jau 2020 m. reklamavosi, kad ji yra sukūrusi mikrodisplėjų išmaniojo lęšio pagrindu, leidžiantį  pateikti išsamią  aktualios papildomos realybės informaciją.

Judėjimo maršruto pateikimas Mojo Vision  išmaniojo lęšio  mikro displėjuje

Greičio, važiuojant dviračiu, žmogaus fiziologinių parametrų ir kitos informacijos pateikimas Mojo Vision išmaniojo lęšio mikro  displėjuje

Mojo Vision išmaniojo  lęšio  sudėtinės dalys

Teigiama, kad  išmaniųjų lęšių pateikiama informacija  gali būti valdoma net žvilgsniu ir kad jie  turi galimybes jų veikimą priderinti prie individualių vartotojų poreikių, paliekant tik konkrečias ir būtinas funkcijas, susijusias su konkrečios ir būtinos informacijos pateikimu.  Kai kurios kompanijos siūlo ir kitas papildomas funkcijas, pvz., kompanija Valtronic savo išmaniesiems lęšiams suteikia funkciją, leidžiančią  sekti glaukomos pasireiškimo požymius.

Vertinant  visumoje išmaniųjų lęšių perspektyvas, visgi dar  yra ir pilnai neišspręstų klausimų, susijusių su energetiniu maitinimu, siekiant, kad baterijos veiktų nors vieną parą, taip pat sprendžiant problemas, susijusias su tokių lęšių galimu akių dirginimu, vertinant juose vykstančius elektroninius – mikroelektromagnetinių impulsų  procesus bei esamą kontaktą tarp tokios konstrukcijos lęšių ir akių paviršiaus.  Visgi, vertinant informacinių technologijų, žmogaus biologijos ir fiziologijos supratimo dinamišką vystymąsi, tikslinių techninių galimybių spartų tobulėjimą, galima teigti, kad realus išmaniųjų  lęšių pasirodymas ir aktyvus jų masinis naudojimas yra tik laiko klausimas.